پاورپوینت معماری و تزئینات بناها و ساختمان های قدیمی

پاورپوینت معماری و تزئینات بناها و ساختمان های قدیمی

پاورپوینت-معماری-و-تزئینات-بناها-و-ساختمان-های-قدیمی

دانلود پاورپوینت با موضوع پاورپوینت معماری و تزئینات بناها و ساختمان های قدیمی دارای ۲۳ اسلاید و با فرمت .pptx و قابل ویرایش و آماده برای ارائه ، چاپ ، تحقیق و کنفرانس می باشد.

 

تعداد اسلاید : ۲۳ اسلاید

فرمت فایل: پاورپوینت .pptx و قابل ویرایش

آماده برای : ارائه ، چاپ ، تحقیق و کنفرانس

قسمتی از متن نمونه:

شکوه و زیبایی معماری ایرانی به خصوص در دوره اسلامی به تزئینات ان بستگی دارد.این تزئینات در تمامی ادوار اسلامی رواج داشته و در هر دوره ای با امکانات ان روزگاران پیشرفت نموده است.بناهای با قیمانده از دوران اسلامی دارای تزئینات گوناگون است که معرف اهمیت این هنر در ادوار مختلف است.تزئینات معماری توسط ایرانیان تکامل هنری عمده ای یافته است و در بسیاری از کشورهای اسلامی توسط هنرمندان ایرانی بناهایی با تزئینات مختلف انجام گرفته است.
تزئینات در معماری اسلامی

مقدمه

خشت و آجر در معماری ایران نه بعنوان ذره ای در مقابل کلان معماری نمود دارد، بلکه چون واحدی است که در معماری می نشیند، کاملتر بگوییم همچون نت است در ساختمان یک موسیقی سمفونیک، یا همچون کلمه است در شعر، غرض مقایسه شعرو موسیقی با معماری نیست بلکه هدف، نمایاندن اهمیت یک عنصر است در معماری.

بناهای عهد سلجوقی نیز روشنگر این موضوع است که برآورد کلیه مسائل سازه ای، از قبیل نیروهای کششی، فشاری و حتی برشی با چنان دقتی انجام گرفته که انتقال نیرو در آجرها توانسته موجب ایستایی بنا که نزدیک به ده قرن از ساخت آن می گذرد گردد.

کاربرد تزئینی آجر

آجر به عنوان یک عنصر تزئینی، کارایی آنرا دارد که با تمامی عناصر تشکیل دهنده یک معماری بیامیزد و یا بشکل یک عنصر مجرد تزئینی جلوه گری کند.
در حالتی که صرفاً جنبه تزئینی دارد بار اضافی است که به سازه اصلی ساختمان متصل میشود مانند مقرنسهای معلق، در حالت دیگر عامل انتقال دهنده نیروهای کششی و فشاری است با حفظ جنبه های تزئینی آن که شامل گنبدها- انواع پوششها- دیوارها-ستونها و طاق نماها می شود. مقرنسها که غالباً بخشی از گوشواره ها می باشد در دوره سلجوقی و قبل از آن آجری بودند ولی در دوره های متأخر ترکیبشان با گچ و کاشیکاری لعاب دار رنگ تازه ای به سیر تحول و تکامل آن داد که نمونه های کامل آنرا در دوره صفویه مشاهده می کنیم.

کاربرد آجر در معماری دوره سلجوقی بسیار رواج پیدا کرد و از انواع طرح‌های هندسی در آجر استفاده می‌شد.
هنر آجرتراشی و تزیینی بنا باآجرهای تراشیده، از قرن پنجم در ایران معمول بوده ‌است. در کناراین تزیینات بسیار زیبای آجری،کتیبه‌هاوخطوط تزئینی با استفاده ‌از آجرتراشیده،یکی از ویژگی‌های معماری سلجوقیان است.

www.parsdigishop.sellfile.ir
چون در بکار گیری این نوع تزیینات گاه از طاقنما و نغول نیز استفاده می شود، لازم است که شرح مختصری به این مکتوب افزوده شود.
طاقنما
طاقنما همانطور که از نامش پیداست نمایی است که حالت قوسی طاق را می نمایاند و در حقیقت نشانی از آن است، ولی می تواند به صورت واقعی و یا نمایشی باشد. یعنی می تواند برای جا دادن پنجره یا برجسته نشان دادن آن، یا در برگرفتن یک مشبک باشد و صرفاً جنبه تزئینی داشته باشد و برای خوش نمایی و زیبایی سطح دیوار بکار می رود.
نغول
نغول که جمع نغل بمعنی گودی، به کار می رود، همانند طاق نما، جنبه تزیینی- در نمای ساختمانها- دارد واغلب دارای شکل هندسی مستطیل و یا مربع می باشد که در بالای سردرها و در حاشیه زیر گنبد ها و گاه به صورت ترکیبی همراه با طاق نما ساخته می شود، مانند ایوان شمالی مسجد جامع گناباد(قرن۷ هجری) که با نغول مربع در بالای هر طاق مشخص شده و گنبد سرخ مراغه( قرن۶ هجری) که در بین نماهای آن از طاقنما و نغول استفاده شده است. گنبد سرخ مراغه از اعتبار ویژه ای برخوردار است، تا جایی که «اریک شرودر» یکی از معتبر ترین هنر شناسان آن را بهترین نمونه آجر کاری در ایران و بنابراین شاید بهترین آجر کاری در دنیادانسته است.
www.parsdigishop.sellfile.ir
آجر پیش بر
استفاده از آجرهای با شکل های مختلف به جز چهار گوش و مستطیل برای کار در محل های معیین نمایانند: ستونها، ستونچه ها، دورها، نغول ها و مانند آن در معماری ایران سابقه ای طولانی دارد و در آثار دوران بعد از اسلام از تنوع بیشتری برخوردار می گردد.
.
www.parsdigishop.sellfile.ir
آجرمهری
....

دانلود فایل

پست های مشابه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *