پاورپوینت درس روشهای بازپروری و توانبخشی

پاورپوینت درس روشهای بازپروری و توانبخشی

پاورپوینت-درس-روشهای-بازپروری-و-توانبخشی

دانلود پاورپوینت با موضوع پاورپوینت درس روشهای بازپروری و توانبخشی دارای ۷۹ اسلاید و با فرمت .ppt و قابل ویرایش و آماده برای ارائه ، چاپ ، تحقیق و کنفرانس می باشد.

 

تعداد اسلاید : ۷۹ اسلاید

فرمت فایل: پاورپوینت .ppt و قابل ویرایش

آماده برای : ارائه ، چاپ ، تحقیق و کنفرانس

قسمتی از متن نمونه:

توانبخشی عبارت است از مجموعه ای از خدمات و اقدامات هماهنگ پزشکی ، آموزشی ، حرفه ای و اجتماعی است که برای بازتوانی فرد معلول و ارتقای سطح کار آرایی او در بالاترین حد ممکن به منظور دستیابی به یک زندگی مستقل ودر جامعه عرضه می گردد .
تعریف مداوم که در واقع آسان کردن ( سازگاری اجتماعی Adjustment (Social در آن لحاظ شده است : توانبخشی عبارت است از فرآیندی هدف گرا و دارای محدودیت زمانی که هدفش توانا ساختن یک شخص دارای اختلال برای رسیدن به یک سطح ذهنی ، جسمی ، اجتماعی و کارکردی مناسب است که در این راه اورا برای تغییر دادن زندگیش با ابزارهایی مجهز می سازد .
توانبخشی شامل اقداماتی است که فقدان کارکرد را جبران می کند ( برای مثال به وسیله کمکهای فنی ) و همچنین شامل اقداماتی است که سازگاری اجتماعی را تسهیل می نماید .
پیشگیری از ایجاد یا بروز معلولیت ( روانی ، اجتماعی )
جلوگیری از پیشرفت معلولیت
ارتقاء سطح آگاهی عمومی نسبت به معلولین و معلولیت
سـعی در خـود کـفایی فـرد معـلول و قـادر سازی Enabling ) ) وی در بـرخورد با مـشکـلات
تطابق زندگی معلولین با جامعه
ارائه تسهیلات و خدمات شهری مناسب جهت استفاده معلولین
افزایـش آگاهی معلولین نسبت به توانایی های جسمی ، روانی ، اجتماعی خویش و تطبیق آنان با محیط
اهتمام به بازگشت فرد معلول به جامعه از طریق اشتغال و کسب استقلال مالی و تبدیل وی به یک فرد مولد ومؤثردر جامعه
۱– دوره تاریخ پـزشـکی یا پـزشـکی درمـانی ( Curative – Medicine )
از بدو خلقت بشر و تلاشهای درمانی در جهت رفع بیماری انسان بوده است .
۲- دوره پـیـشـگـیری
( Preventive Medicine )
پس از کشف میکروبها ، باکتریها ، ویروسها و توجه به علل بیماریهای عفونی و تولید واکسن ها و مصونیت های حاصله از ان در مقابل بسیاری از بیماریها مانند : آبله ، وبا ، طاعون که به منظور ریشه کن کردن آنها صورت گرفت .
۳- دوره تـوانـبخشی پزشکی (Medical Rehabilitation ) یا طب فیزیکی (Physical Medicine )
این دوره پس از جنگ جهانی اول اپیدمی فلج اطفال در آمریکا ، ازدیاد عده ای معلول و اینکه علمای پزشکی و متخصصان را بر آن داشت تا از این نیروی انسانی نهفته در فرد معلول به نفع جامعه و خود معلول استفاده نمایند . پیشرو این علم در کشور آمریکا ، پزشکی به نام « ادوارد راسک » بود که اولین مرکز توانبخـشی را در بیـمارستـان « بل ویو » ( Bellview ) تأسیس کرد .
مشارکت فعال معلولین در روند زندگی فردی ، اجتماعی ، حضور در میادین حرفه ای ، تخصصی ، ورزشی ، پیشرفت امکانات و خدمات ویژه ی معلولین در نتیجه ی پیشرفت های تکنولوژی و ابتکارهای علمی .
ابوعلی سینا از اولین دانشمندانی بود که که برای درمان بیـماران و مراجعه کـنندگـان خـود ، از درمان های فیزیـکی ( امثال حرارت و ماساژ برای درمان دردهای ستون فقرات ) و نیز استفاده از آبهای معدنی ایران استفاده کرد .
توانبخشی در ایران بر اساس قانون ۱۳۴۷ است که مورد تصویب و ت‍.ایید مسئولین قانون گذار وقت قرار گرفت . بر اساس این قانون دولت مکلف گردید تا جهت تجدید فعالیت و حرفه آموزی و تقویت روحی کسانی که به علت نقص عضوقادر به انجام کار نیستند انجمنی به نام انجمن توانبخشی وابسته به وزارت کار و امور اجتماعی ایجاد نمود .
در سال ۱۳۴۸ ( پس از تشکیل توانبخـشی در ایران ) بیمارستان توانبخشی شفا یحیاییان برای امور پزشکی و درمانی معلولین از طرف وزارت بهداری به انجمن توانبخشی واگذار گردید .
در اردیبهشت ماه سال۱۳۵۳ باتشکیل وزارت رفاه ، انجمن توانبخشی از وزارت کاروامور اجتماعی منفک وزیر نظر وزارت رفاه ولیکن مستقل وبر مبنای اساسنامه تصویبی قرار گرفت .
در سال ۱۳۵۵ با انحلال وزارت رفاه اجتماعی ، انجمن توانبخشی زیر نظر وزارت بهداری و بهزیستی قرارگرفت .
در سال ۱۳۵۹ « سازمان بهزیستی کشور» تشکیل و انجمن توانبخشی از وزارت بهداری منفک و در سازمان بهزیستی کشور ادغام گردید که به صورت یک حوزه ی معاونت توانبخشی در سازمان مربوطه فعالیت می نماید .
با تأسیس دانشکده علوم توانبخشی در سال ۱۳۵۲ رشته های مرتبط با توانبخشی همانند : فیزیوتراپی ، گفتاردرمانی ، مددکاری اجتماعی و... ایجاد گردید .
در سال ۱۳۷۲ دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی در تهران تأسیس گردید .

جایگاه معلولین در جامعه
....

دانلود فایل

پست های مشابه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *