پاورپوینت بررسی فراوانی انحراف سپتوم بینی در بیماران مبتلا به سینوزیت مزمن

پاورپوینت بررسی فراوانی انحراف سپتوم بینی در بیماران مبتلا به سینوزیت مزمن

پاورپوینت-بررسی-فراوانی-انحراف-سپتوم-بینی-در-بیماران-مبتلا-به-سینوزیت-مزمندانلود پاورپوینت با موضوع بررسی فراوانی انحراف سپتوم بینی در بیماران مبتلا به سینوزیت مزمن در مرکز آموزشی درمانی امام رضا (ع) تبریز
دارای ۴۹ اسلاید و با فرمت pptx و قابل ویرایش و آماده برای ارائه ، چاپ ، تحقیق و کنفرانس می باشد.

تعداد اسلاید :
۴۹ اسلاید
فرمت فایل:
پاورپوینت ppt و قابل ویرایش
آماده برای : 
ارائه ، چاپ ، تحقیق و کنفرانس

قسمتی ازمتن اسلایدها :

فهرستمطالب و اسلایدها:

خلاصه

مواد وروش ها

تعریف واژه های کلیدی

اهداف مطالعه

فرضیه‌های طرح

بررسی متون

مواد و روش ها

معیارهای خروج از مطالعه

آنالیز آماری

سابقه تروما

علل ماژور

علل مینور

رابطه انحراف تیغه بینی و جنسیت

رابطه انحراف تیغه بینی و سن

بحث

نتیجه گیری

یشنهادات

منابع ومأخذ

خلاصه
مقدمه:
سینوزیت مزمن به عفونت سینوس های پارانازال گفته می شود که بیش از دوازده هفته ادامه داشته باشد. علایم این بیماری مشابه سینوزیت حاد است با این تفاوت که سردرد و درد صورت و تب در این نوع سینوزیت به ندرت دیده می شود. ابتلا به سینوزیت مزمن در اثر اختلالات میکروآناتومیک خصوصاً در راه های هوایی باریک و نواحی تماس مخاطی بینی و سینوس ها ایجاد می شود. از جمله عوامل زمینه ساز می توان از انحراف سپتوم بینی نام برد.
هدف این مطالعه بررسی شیوع سینوزیت مزمن در بیماران با انحراف سپتوم بینی و همچنین بررسی میزان انسداد راههای تخلیه سینوسی به علت انحراف سپتوم و شدت و مدت بروز سینوزیت مزمن در بیماران مراجعه کننده  به درمانگاه گوش، حلق و بینی مرکز آموزشی درمانی امام رضا (ع) تبریز می باشد که به عنوان یکی از مراکز اصلی ارجاع  بیماران در شمال غرب ایران است.

مواد وروش ها:
این مطالعه مقطعی و از نوع توصیفی – تحلیلی است. موارد مورد مطالعه شامل ۱۰۰ بیمار مبتلا به سینوزیت مزمن در محدوده سنی ۱۴تا ۶۰ سال می باشند که توسط متخصصین  ENT ویزیت شده اند. اطلاعات بیماران از قبیل سن، جنس، سابقه بیماری سینوزیت ,سابقه درمان دارویی , جراحی برای انحراف بینی (در صورت وجود)، نتیجه سی تی اسکن و … در برگه پرسشنامه بیمار ثبت شده است. داده های بدست آمده با استفاده از نرم افزار آماری ۱۷ SPSS مورد بررسی و تجزیه و تحلیل آماری قرار گرفته است.
یافته ها:
 40% بیماران با علایم مشکوک به سینوزیت,مبتلا به سینوزیت مزمن بوده اند. شایعترین علت سینوزیت این بیماران انحراف سپتوم بینی بوده است. ۱۲% بیماران سابقه سپتوپلاستی داشته اند. در ۳۸% بیماران سابقه ترومای بینی وجود داشته است. بین انحراف تیغه بینی و جنسیت رابطه معنی‌داری وجود داشته است. در زنان انحراف سپتوم به راست و در مردان انحراف سپتوم به چپ به طور معناداری بیشتر بوده است. بین انحراف تیغه بینی و سابقه تروما رابطه معنی‌داری وجود دارد. در بیمارانی که سابقه سپتوپلاستی نداشته اند، انحراف به طرف راست بیشتر بوده است.

دانلود فایل

پست های مشابه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *